Drobečková navigácia
Inšpirovaný minulosťou, skúmajúci budúcnosť
Tree-Kånken kombinuje ikonický dizajn s novou tkaninou na báze dreva od spoločnosti Fjällräven.
Tree-Kånken je poctou prvému dizajnu Kånken z roku 1978. V priebehu rokov bol dizajn Kånken len mierne upravený, pričom jeho základná jednoduchosť a funkčnosť zostali rovnaké. To je dôvod, prečo sa Kånken stal pojmom známym po celom svete.
Tree-Kånken nevyzerá rovnako ako dnešné batohy Kånken. Naopak, jeho dizajn vychádza z prvých batohov Kånken, ktorých popruhy boli prišité po celej dĺžke prednej strany, a tiež nemali viditeľné predné vrecko. Okrem toho sú batohy Tree-Kånken vyrobené z patinovanej tkaniny, ktorá bola vyvinutá ako potenciálna alternatíva k materiálom na fosílnej báze: Pine Weave.
Pine Weave: tkanina vyrobená z nefosílnych surovín
Tree-Kånken je súčasťou pokračujúceho výskumu spoločnosti Fjällräven zameraného na udržateľnejšie spôsoby vytvárania odolného, funkčného a nadčasového vybavenia. Hlavná tkanina a podšívka batohu Tree-Kånken sú vyrobené z nového materiálu Pine Weave od spoločnosti Fjällräven. Tkanina na báze dreva,ktorú exkluzívne vyvinula spoločnosť Fjällräven, je vyrobená z tvarovaných vlákien a optimalizovaná na dosiahnutie mimoriadnej pevnosti a funkčnosti.
Podľa vývojárky produktov Johanny Mollberg je dôležitou úlohou nájsť spôsoby, ako používať materiály, ktoré nevyužívajú obmedzené fosílne zdroje: „Je to pre nás spôsob, ako zostať na vrchole, aby sme mohli skúmať nové a lepšie spôsoby výroby a získavania materiálov. Je to cesta, na ktorej sa vždy snažíme zlepšiť našu ekologickú stopu. Pine Weave je súčasťou tejto cesty, na ktorej sme sa veľa naučili, v neposlednom rade aj to, aké dôležité je byť pokorný voči výzvam. Vždy sa snažíme zlepšovať, ale musíme sa vyhnúť scenáru, v ktorom zlepšenia v jednej oblasti vytvárajú výzvy v iných, napríklad biologické materiály verzus biodiverzita.“
Od buničiny po vlákno, od priadze po tkaninu
Spoločnosť Fjällräven komplexne vylepšila a upravila výrobný proces, aby zabezpečila stabilitu, odolnosť a vodovzdornosť tkaniny Pine Weave. Mollberg vysvetľuje: „V krátkosti, drevná štiepka sa rozvarí na celulózovú hmotu. Táto hmota potom prechádza do procesu lyocelulózy, čo je druh techniky s priadania pomocou rozpúšťadla. Rozpustená celulózová hmota sa pretláča cez vretená. Nakoniec sa premyje, vysuší a spriada do priadze. Priadza sa potom utká do hladkej väzby a potiahne zmesou pu a vosku, aby sa predĺžila životnosť tkaniny a bola odolnejšia ako existujúce lyocelové tkaniny na trhu.“
Získavanie surovín pre Pine Weave
Drevná surovina, ktorú spoločnosť Fjällräven získava, pochádza z vyšľachtených a certifikovaných lesov neďaleko rodného mesta spoločnosti Fjällräven Örnsköldsvik v severnom Švédsku a nikdy nepochádza z prirodzene rastúcich lesov. Dostupný priemyselný proces, ktorý dnes mení drevo na celulózu, nie je schopný oddeliť certifikované drevo s vysledovateľným pôvodom od iných zdrojov dreva. Preto sa buničina používaná v Pine Weave mieša so všetkým drevom, ktoré ide do procesu výroby buničiny. Tento prístup sa označuje ako „rovnováha hmoty“. A hoci vysledovateľnosť od batoha po strom v uzavretom systéme nie je možná, stále to znamená, že prispievame k rastúcemu dopytu po väčšom množstve vysledovateľného, certifikovaného dreva v týchto priemyselných procesoch. „Neustále skúmame, ako môžeme v našich výrobkoch používať ešte viac materiálov na báze bio, ale zároveň sa musíme neustále zlepšovať a hľadať ešte lepšie spôsoby ich získavania.“