Drobečková navigácia

Ako outdoorová spoločnosť si uvedomujeme, že všetko, čo robíme, má vplyv na svet okolo nás a ľudí a zvieratá, ktoré ho obývajú. Preto robíme všetko pre to, aby naša environmentálna stopa bola čo nejmenšia. Či už rozhodujeme o tom, aký materiál vyberieme, alebo kde budeme naše oblečenie vyrábať, neustále myslíme na to, aké budú mať naše rozhodnutia dopady na životné prostredie.

 

Funkčnosť

Keď vyberáte outdoorové oblečenie a vybavenie, treba klásť dôraz na slovo funkčné. Či už je produkt navrhnutý tak, aby vás udržal v teple, suchu alebo chlade (alebo kombinoval tieto vlastnosti), treba tiež myslieť na ostatné vlastnosti použitého materiálu.

Pred kúpou a pri výbere by ste si mali najprv odpovedať na otázku, na aký účel oblečenie potrebujete. Často sa stretávame s tým, že zákazník zháňa nepremokavú bundu, čo si ale neuvedomuje je, že taká bunda ho síce ochráni pred vlhkosťou zvonku, ale neudrží ho v suchu pred vlastným potom - a to práve kvôli "nepremokavosti", ktorá je väčšinou ekvivalentom nepriedušnosti (čo vlastne tak úplne neplatí pri nášom materiáli Eco-shell, ale o tom viac nižšie). Všetky tieto vlastnosti materiálov treba mať na pamäti, keď vyberáme funkčné oblečenie; voľte materiály a produkty podľa aktivity, na ktorú ich chcete využívať. Pokiaľ si s výberom nebudete vedieť rady, nebojte sa nám napísať alebo zájsť ku nám do predajne, radi vám poradíme.

Udržateľnosť

Pri hľadaní dokonalého kúsku je ale tiež dôležité dbať na rovnováhu medzi jeho funkčnými vlastnosťami a vplyvmi na prírodu a životné prostredie. Každý z nás môže svojou voľbou a kúpnou silou ovplyvniť stav životného prostredia.

Mnoho syntetických materiálov, ktoré sú v outdoorovom priemysle využívané, ako napríklad polyester alebo nylon, sú z hľadiska funkčnosti na tento účel výborné – rýchlo schnú, starostlivosť o ne je ľahká – z hľadiska udržateľnosti to s nimi ale nie je tak pozitívne, sú totiž vyrobené z fosílneho paliva. Aj biologické materiály majú na naše prostredie vplyv, k ich výrobe je totiž treba mnoho pôdy, vody, atď.

Vo Fjällräven riešime túto otázku dlhodobo a vidíme najväčšiu budúcnosť v používaní už existujúcich materiálov. Je to najlepší spôsob ako obmedziť spotrebu zdrojov a energie. V našom sortimente nájdete množstvo produktov, pri ktorých výrobe bol použitý napríklad recyklovaný polyester alebo nylon, a zaviazali sme sa k tomu, využívať ich stále viac.

Okrem toho sú výsledkom našej snahy aj novo vyvinuté materiály, napríklad materiál Pine Weave vyrobený z dreva, ktorý bol špeciálne vyvinutý pre Fjällräven a použitý ako vrchný materiál a podšívka batohu Tree-Kånken, alebo priedušný a nepremokavý Eco-Shell, elastický materiál bez obsahu PFC, o ktorom si teraz povieme viac.

Materiál Eco-shell

Prečo je PFC škodlivé

  • Existuje podozrenie, že PFC obsahuje karcinogény, ktoré sú spájané s rakovinou, poškodením obličiek a problémami s počatím.
  • PFC sú veľmi prchavé a dokážu uraziť vzduchom aj niekoľko stoviek kilometrov.
  • Výskyt PFC v pitnej vode môže ohroziť ľudské zdravie – množstvo menšie ako jedna čajová lyžička dokáže kontaminovať toľko vody, koľko sa zmestí do tisícky 50 metrových plaveckých bazénov.
  • PFC má veľmi dlhý biologický polčas rozpadu – nášmu telu trvá viac ako štyri roky, kým vyplaví polovicu PFC, ktoré máme v našich tkanivách.
  • PFC nikdy nezmizne. Hromadí sa v prírode a je možné, že si k nám nájde cestu späť. Bádatelia objavili túto chemickú látku v odľahlých častiach Arktídy, a to v pôde a prachu, v rybách a mäse, v ľudských tkanivách aj v pitnej vode.

Zhruba pred desiatimi rokmi boli fluorokarbóny (PFC) nájdené v telách tučniakov na Antarktíde a ľadových medveďov v Arktíde. Aj keď vtedy nebolo známe mnoho informácií, objavili sa názory, že PFC ovplyvňuje imunitné a hormonálne systémy tela. To spoločnosti Fjällräven stačilo na to, aby zakázala používanie PFC pri všetkých svojich produktoch.

Toto rozhodnutie prišlo v rovnakej chvíli ako myšlienka pridať do ponuky priedušné a nepremokavé shellové oblečenie. Vyrobiť funkčný, priedušný a nepremokavý shellový materiál bez použitia najlepšieho dostupného vodoodolného, ​​avšak toxického impregnačného prostriedku PFC bolo naozaj veľkou výzvou.

Vznik Eco-shell

Produktový tím začal pracovať na vývoji shellového materiálu, ktorý by bol priedušný a nepremokavý, a ako impregnáciu použil vodoodolný prostriedok bez obsahu PFC. A tak sa zrodil Eco-Shell, materiál vyrobený zo zmesi recyklovaného a nového polyesteru a ošetrený prípravkom bez fluorokarbónov. Počas ďalšieho vývoja však bolo treba urobiť niekoľko kompromisov, pretože odolnosť voči špine a mastnote nebola dostatočná. Ani vodoodolnosť materiálu bez PFC nebola taká vysoká ako u tých, ktoré PFC obsahovali. Zároveň sme museli našich zákazníkov naučiť, ako majú svoje oblečenie správne ošetriť, aby si zachovali optimálnu funkčnosť.

V roku 2012 predstavil Fjällräven svoju prvú kolekciu Eco-Shell s impregnáciou bez PFC. Každý začiatok je však ťažký. Výsledok nebol optimálny, pretože impregnácia nefungovala tak, ako sa očakávalo, a nezaistila svojim nositeľom stopercentné sucho.

Tím návrhárov Fjällräven sa teda vrátil k pracovným stolom a druhýkrát prišiel s lepším riešením. Bunda Keb Eco-Shell Jacket získala mnoho ocenení a nastavila nové štandardy v oblasti udržateľnejšieho nepremokavého oblečenia. Ukázala outdoorovej komunite, že udržateľnosť a funkčnosť možno skĺbiť. Od roku 2015 Fjällräven nepoužíva PFC impregnáciu na žiadne produkty a učí svojich zákazníkov, ako sa najlepšie o shellové vybavenie starať, aby vydržalo ako nové čo najdlhšie .

Impregnácia hydrofilného materiálu Eco-Shell

Hydrofilné materiály sa impregnujú pomocou DWR spreja (durable water repellent = odolný proti vode). Pokiaľ ale materiál zabráni preniknutiu vody k vašej pokožke, prečo používať DWR? To je dobrá otázka. DWR sprej, ako už názov napovedá, odpudzuje vodu, jej kvapky teda priľnú na povrchu materiálu. A práve to hrá veľkú úlohu v priedušnosti oblečenia, teda v transporte vlhkosti (potu) zvnútra smerom von. Aby sa vlhkosť pohybovala zvnútra von, ale nie naopak, vrchná vrstva odevu nesmie byť nasiaknutá vodou. Ako sme už uviedli vyššie, hydrofilný materiál vás sám o sebe ochráni proti dažďu, ale neudrží vás v suchu pred vašim vlastným potom. Práve kombinácia hydrofilného materiálu a DWR urobí odev nepremokavým a priedušným.

Produkty v článku