Drobečková navigácia

Daniel Taipale aka @dansmoe je fínsky fotograf, ktorý je priateľom Fjällräven už viac ako dva roky. Počas tejto doby sme si všimli, ako sa jeho fotografie - a komunita na Instagrame - rozvíja. Má výrazný, osobitý štýl a jeho fotografie rozprávajú príbehy. Prinútia vás vyraziť von a začať objavovať neznáme. Zastihli sme ho po jeho poslednej ceste na nórske Lofoty (ktoré sú jedným z jeho obľúbených miest), aby sme sa ho opýtali na niekoľko tipov týkajúcich sa fotografovania prírody.

Zvážte svoju výbavu
„Môj prvý tip sa týka vybavenia,“ hovorí Daniel. „Kvalitné fotoaparáty môžu byť ťažké, preto si vyberte taký, ktorý sa vám bude dobre nosiť. Menej kvalitné fotky sú vždy lepšie ako žiadne fotky. Poľaviť z kvality fotiek, pretože máte menší a nie tak technicky dokonalý fotoaparát, býva občas dobrým rozhodnutím. Uistite sa tiež, že svoje vybavenie počas pobytu vonku poriadne ochránite. Dobrou voľbou sú rôzne nepremokavé obaly a vrecká.“

Vyberte si vodiace línie
„Pritiahnite pozornosť diváka k predmetu záujmu. Existuje mnoho spôsobov, ako zdôrazniť hlavný objekt,“ hovorí Daniel. „Najlepším z nich je použitie vodiacich línií, ktoré zavedú pohľad diváka k predmetu záujmu. Môže to byť cesta, rieka alebo napríklad koľajnice.“

Ranné vtáča ďalej doskáče
„Fotografujte počas zlatej a modrej hodinky. Svetlo pri východe a západe slnka zvyčajne dodáva fotkám príjemnú atmosféru. V Škandinávii je v letných mesiacoch dobré svetlo takmer celú noc. Nebojte sa chodiť neskoro spať a skoro vstávať!“

Vyberte si uhol pohľadu
„Nebojte sa znížiť svoju polohu a nájdite zaujímavé motívy v popredí. Scéna bude ihneď o niečo viac fotogenickejšia. A používajte pravidlo tretín. Je to dobrá pomôcka pre umiestnenie námetu a celkového vyváženia fotky. Umiestnite horizont na niektorú z línií a potom dôležité motívy na ich priesečníky.“

Tréning robí majstra
„Ak poznáte svoj fotoaparát a máte v rukáve (z materiálu G-1000) nejaké tie esá, môžete ich ľahko použiť v dokonalých podmienkach, keď je najlepší čas na fotenie bez experimentov. Na tieto dokonalé podmienky však nemôžete čakať vždy, oveľa častejšie budete fotiť za horších okolností. Využite túto príležitosť na to, aby ste si vyskúšali nové veci, urobili chyby a poučili sa z nich.“

Foto: Daniel Taipale