Drobečková navigácia
Fjällräven ambasádor Honza Kasl - Captured in Nature

Honza Kasl patrí medzi svetovú špičku čekej športovej fotografie. Na svojom konte má už niekoľko veľkých projektov a je autorom snímok, ktoré obleteli celý svet. Spolupracuje s radom zvučných mien z českej i svetovej športovej scény a s foťákom už navštívil najrôznejšie kúty planéty. Vášeň pre akčné športy a fotografiu ho už niekoľkokrát zaviedla do prostredia dych vyrážajúcich výkonov a inšpiratívnych ľudí.
Ako ste sa vlastne k foteniu športovcov a adrenalínových aktivít dostal? Bola to dlhá cesta?
K foteniu akčných športov som sa dostal vlastne trochu nedobrovoľne. Od malička som mal k týmto aktivitám veľmi blízko a aktívne som sa niekoľkých z nich venoval. S partiou kamarátov sme často vyrážali lyžovať a snowboardovať do alpských rezortov, kde nám pod prísľubom publikovania článku v čekých médiách ponúkali ubytovanie a permanentku zdarma. Napriek absencii nevyhnutného talentu a svojskému štýlu k pousmiatiu, som sa bez protestov postavil za fotoaparát a začal výlety dokumentovať. Vlastne to nakoniec nebolo vôbec zlé. Cestoval som po nádherných miestach, fotil to, čo ma baví, občas vyhral nejakú fotosúťaž a vrtuľník lietal do snowparkov pre niekoho iného.
Vyžaduje fotenie adrenalínových aktivít úplne unikátny prístup a skúsenosti, ktoré je ťažké získať?
Určite áno a každý šport je iný. Je potrebné sa na daný šport pozerať z viacerých uhlov a dokonale ho poznať, pretože sa môže úplne ľahko stať, že vyfotíte technicky dokonalú fotku. Skvelá kompozícia, nádherný svetlo, ale keď sa s ňou pochválite samotnému športovcovi, tak si bude ťukať na čelo, že ste prešvihli ten jedinečný moment, kedy preťahuje trik. Bežnou praxou je, že fotograf špecializujúci sa na jeden šport býva často sám bývalý atlét. Predstavte si napríklad freeskiingový photo shoot na dvadsať metrovom skoku, kde vám do vysielačky zahlási, že bude skákať "switch cork 720 japan grab" a vy si počas pár chvíľ musíte uvedomiť, ako trik vyzerá, na akú stranu jazdec točí a z akého uhla bude vidno preťah "japan grabe" ideálne v amplitúde.
Dokážete pre laika zhrnúť, prečo je fotenie pohybu a športu náročnejšie, než napríklad krajina či portrét?
Nerád by som degradoval ostatné fotografické disciplíny, pretože práve portrét či landscape má taktiež svoje. Ale mimo to, čo som popisoval v predchádzajúcej odpovedi to bude určite zachytenie samotného pohybu. Fotograf sa môže potýkať s pohybovou alebo objektovou ostrosťou, čo znamená, že sa nám buď nepodarí správne zaostriť pohybujúci sa objekt alebo máme nastavený moc pomalý čas, ktorý pohyb nezmrazí.
Koho nejzajímavejšieho ste za svuju kariéru fotil?
Fotil som veľa slávnych športovcov ako je Danny MacAskill, Martin Söderström, Eva Samková, Vavřinec Hradílek a ďalší. Najzaujímavejší mi ale prišiel príbeh Michala Kosíka, bikera, ktorý po nehode skončil na vozíčku, ale ani na moment na mountain biking nezanevrel a jazdí na špeciálne upravenej štvorkolke. V projekte "Back on wheels" mu Richard Gasperotti umožní zísť freeride v Terres Noires vo Francúzsku. Neuveriteľné emócie, skvelý príbeh.
Predpokladám, že za fotením cestujete naozaj po celom svete. Na akých najzaujímavejších miestach ste fotil?
Musím povedať, že nie vždy je spojenie cestovanie s fotením úplná výhra. Sú miesta, ktoré navštívite len za účelom fotenia daného eventu a nemáte čas pred ani potom sa pozrieť po okolí ... Práve z tohto dôvodu som si začal bookovať spiatočné letenky vždy o pár dní neskôr a snažím sa tú danú krajinu trochu spoznať. Keby som mal vypichnúť tri pre mňa najzaujímavejšie miesta, na ktoré by som sa určite rád vrátil, boli by to Lofoty, Nepál a Nový Zéland.
Zaujímavé nebudú len zemepisné miesta, ale aj konkrétne stanovište fotografa. Fotíte napríklad z lietadla či v iných situáciách?
Rád hľadám nové perspektívy. Arial photography je neoddeliteľná súčasť dnešnej fotografie. Relatívne dostupné je využitie drona, ale nie vždy je kvalita alebo rýchlosť dostatočná, a tak sa často siaha po vrtuľníkoch alebo ultralightoch. Kvôli foteniu paraglidingu som dokonca sám začal lietať a neštítim sa ísť s vodným housingom do ľadového oceánu.
Vykonávate niekedy sa športovcom rovnakú aktivitu a zároveň ho snímate? Napríklad keď ste fotil Vávra Hradílka tento rok na Islande, jazdil ste s ním na vode?
Bohužiaľ to tak v mojom prípade úplne nefunguje. Rád svoje fotky svietim a na každé fotenie so sebou ťahám veľa techniky, čo mi napríklad jazdu na bicykli dosť komplikuje. Na Islande to bolo o niečom inom, dokonca by som povedal že zážitok z fotenia medzi ľadovcami som mal intenzívnejšie ako Vávra, pretože som okolo neho plával s housingom v suchom neopréne bez rukavíc.
Aké svoje fotky si najviac ceníte, nech už je to z akéhokoľvek dôvodu?
Nedávno som prechádzal všetky fotky za posledných desať rokov, čo fotím šport, pri príprave mojej výstavy DECADE a nebolo snáď nič ťažšie ho ako vybrať z tisícov fotiek, top 45. Keď som po týždňoch zúfalého vyberanie poprosil pár ľudí z brandže a kamarátov, či by mi s tým nepomohli. Stretol som sa s úplne nezmyselnú selekciou. Moji obľúbenci vypadávali v prvých kolách a ja som premýšľal čím to je a nakoniec som na to prišiel. Nedokážem sa na svoju tvorbu pozerať z nadhľadu a odosobniť sa. Viem, čo za tým všetkým stojí a že som za danou fotkou musel napríklad hodinu plávať v ľadovej vode. Človek, čo nepozná background, rieši iba engagement. Buď sa mu to páči alebo nie ... Moje preferencie sa v priebehu času menia, ale teraz to je landscape MBT zákruta Martina Soderstroma v Engadin.
K akému športu máte vy sám najbližšie?
Touto otázkou sa trochu vraciame k mojim začiatkom. Napriek tomu že som vďaka rodičom hral 9 rokov tenis a takmer sa stal Nadalom, dlho som tiahol ku snowboardingu a akčným športom. Dneska, ak mám čas a sú na to podmienky, idem buď paraglidovať, jazdiť na bicykli, snowboardovať alebo muškáriť.
A máte nejakú radu pre našich aktívnych čitateľov, ako si doviesť čo najlepšie fotky zo zjaďovania vody v Thajsku, lezenia v Dolomitoch alebo cyklotripu po Korzike?
Snáď len byť v strehu, pracovať so svetlom, hľadať zaujímavé, nevšedné kompozície a hlavne sa nestresovať.
Honza nám priamo v kamennej predajni Fjällräven vo Westfield Chodov rozprával nielen o cestovaní na Islande, ale priblížil tiež svoju cestu profesionálneho fotografa. Predstavil cestu, ako sa mladý pražský fotograf dostal až medzi svetovú špičku športových fotografov do portfólia spoločnosti Red Bull a rozprával o všetkých kútoch sveta, ktoré vďaka foteniu navštívil a prečo ho tak fascinujú prírodné živly. Súčasťou eventu bola výstava fotografií, lahodný catering vo švédskom štýle a darček pre všetkých zúčastnených.
Honza Kasl sa už ako veľmi mladý dostal medzi svetovú špičku športových fotografov do portfólia spoločnosti Red Bull. Vďaka tomu mohol precestovať svet a fotiť elitných športovcov na mnohých miestach planéty. Na jeho tvorbe je znateľný zmysel pre presnosť a nadšenie pre svet športu. Najviac ho baví zachytávať momenty mimo komfortnú zónu, kam často strháva aj všetkých ostatných, a vďaka tomu vznikajú unikátne zábery. Počas svojich projektov pracuje často vo veľmi náročných podmienkach a stretáva sa s rôznymi prírodnými živlami - od fotenia pod vodou so špeciálnym housingom až po využitie dronu pre snímky zo vzduchu. Desať rokov brázdil svet v teniskách, džínsoch a s foťákom v ruke, dnes už pre dobrú fotku potrebuje aj určité pohodlie. Tento rok sa stal tvárou švédskej kultovej outdoorovej značky Fjällräven, ktorá vyniká svojou inovatívnosťou, maximálnou funkčnosťou a zodpovednosťou k prírode. Oblečenie a vybavenie Fjällräven sú v Českej a Slovenskej republike dostupné v sieti predajní Fjällräven shop a na e-shope www.fjallraven-shop.cz a www.fjallraven-slovensko.sk.